dzisiaj jest: 21 marca 2018. imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
wersja polska 
WIADOMOŚCI Z NASZEJ GMINY
 - ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW
 - ZAPROSZENIA DO SKŁADANIA OFERT
 - Gminna Biblioteka Publiczna w Siemieniu - Centrum Wsparcia Rodzin
 - Miłków
 - Gródek Szlachecki
 - Jezioro
PPWOW-PIS -szczegóły
STRATEGIA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH W GMINIE SIEMIEŃ NA LATA 2008 - 2015
Urząd Gminy Siemień
tel. +48 (83) 354-70-01
administrator@siemien.pl
WIADOMOŚCI Z NASZEJ GMINY
Lista aktywności w gminie Siemień

 Formy aktywnosci.pdf
Mobilny Klub Szachowy

W ramach Programu Integracji Społecznej na terenie gminy Siemień prężnie działa ,,Mobilny Klub Szachowy”. Są to zajęcia szachowe prowadzone z dziećmi i młodzieżą przez Pana Mariana Michaluka. Zajęcia odbywają się w: Gimnazjum w Siemieniu, Zespole Placówek Oświatowych w Siemieniu, Szkole Podstawowej w Gródku Szlacheckim, Szkole Podstawowej w Miłkowie, Szkole Podstawowej w Juliopolu i Szkole Podstawowej w Jeziorze. Łącznie Mobilny Klub Szachowy obejmuje około 150 uczniów z tych szkół.
Szachy są grą, która rozwija logiczne myślenie, daje wrażenia estetyczne, jest miłym i pożytecznym spędzeniem czasu. Sport, sztuka i nauka, to dziedziny do których ta królewska gra jest zaliczana. 


szach1.jpg

szach2.jpg

szach3.jpg

szach4.jpg

szach5.jpg

szach6.jpg

szach7.jpg

szach8.jpg

szach9.jpg

szach10.jpg

szach11.jpg

szach12.jpg

szach13.jpg

szach14.jpg

szach15.jpg

szach16.jpg

szach17.jpg

szach18.jpg

szach19.jpg

szach20.jpg

szach21.jpg

szach22.jpg

szach23.jpg

szach24.jpg

szach25.jpg

szach26.jpg

szach27.jpg

szach28.jpg

szach29.jpg

szach30.jpg

szach31.jpg

szach32.jpg

szach33.jpg

szach34.jpg

szach35.jpg

Gramy  w tenisa  stołowego.

Na  terenie  Gminy  Siemień  od  czerwca 2009r.  realizowany  jest  projekt ,,Gramy  w  tenisa  stołowego,,  w  ramach  Usługi  Integracji  Społecznej  wynikający  z  realizacji  Poakcesyjnego  Programu  Wspierania  Obszarów  Wiejskich.
Zajęcia  sportowe  na  zasadzie  zajęć  pozalekcyjnych  odbywają  się  w  szkołach  w  Gródku  Szlacheckim,  Juliopolu, Jeziorze i  Miłkowie.
Chętni uczniowie  tych  szkół,  a  także gimnazjum i szkół  ponadgimnazjalnych  mogą  raz  w  miesiącu  uczestniczyć  w  grach  treningowych  i  turniejach  tenisowych.
Młodzi  miłośnicy  tenisa  stołowego  oprócz  gry,  poznają  podstawowe  przepisy, zasady  sędziowania  oraz  zwyczaje  szlachetnej  rywalizacji.
W  rozgrywkach  uczestniczy ok. 45  uczniów  ze  wszystkich  wymienionych  szkół.
Projekt  zakończy  się  w  grudniu  turniejami  mikołajkowymi  gdzie  najlepsi  i  najwytrwalsi  tenisiści  otrzymają  upominki.
Usługodawcą  projektu  jest  p.  Zbigniew  Serafin.
 

tensto1.jpg

tensto2.jpg

tensto3.jpg

tensto4.jpg

Klub szachowy w gminie Siemień.
  Powiatowe Drużynowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych Siemień 8 grudnia 2009 r.
Turniej na II kategorie Szachową Gródek Szlachecki
28 - 29 listopada 2009 r.Wojewódzki Turniej drużynowy Gimnazjum w Tomaszowie 16 grudnia 2009 r.


Wojewódzki Turniej drużynowy Szkół Podstawowych
w Łomazach 15 grudnia 2009 r.Eliminacje do Mistrzostw Wojewódzkich
Siemień 23 listopada 2009 r.
Turniej na kategorie Jezioro
7 listopada 2009 rTurniej na kategorie Juliopol
4 listopada 2009 r.
Klub Szachowy dla Rodzin


Kszach1.jpg

Kszach2.jpg

Kszach3.jpg

Kszach4.jpg

Kszach5.jpg

Kszach6.jpg

Kszach7.jpg

Kszach8.jpg

Tszach1.jpg

Tszach2.jpg

Tszach3.jpg

Tszach4.jpg

Tszach5.jpg

Tszach6.jpg

Tszach7.jpg

Tszach8.jpg

Tszach9.jpg

Tszach10.jpg

Tszach11.jpg

Tszach12.jpg

Wojturn1.jpg

Wojturn2.jpg

Wojturn3.jpg

wojtur1.jpg

wojtur2.jpg

wojtur3.jpg

wojtur4.jpg

elimszach1.jpg

elimszach2.jpg

elimszach3.jpg

turjezioro1.jpg

turjezioro2.jpg

turjezioro3.jpg

turjezioro4.jpg

turjuliopol1.jpg

turjuliopol2.jpg

turjuliopol3.jpg

kszachrodz1.jpg

kszachrodz2.jpg

kszachrodz3.jpg

kszachrodz4.jpg

kszachrodz5.jpg

kszachrodz6.jpg

kszachrodz7.jpg

Uczymy się pomagać


 

uczymy sie pomagac.JPG

Wyjazd studyjny do Gminy Bieliny
Wyjazd studyjny do Gminy Bieliny
Na przełomie czerwca i lipca w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich odbył się wyjazd studyjny do Gminy Bieliny. Wzięły w nim udział osoby pracujące nad budowaniem Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, liderzy społeczni oraz ci, którzy realizowali Program Integracji Społecznej w gminie Siemień – łącznie 40 osób.
Osobą odpowiedzialną za organizację naszej wizyty była pani Ilona Matejczuk, Gminny Koordynator Programu Integracji Społecznej, i to ona, w porozumieniu z liderami społecznymi, którzy zaakceptowali jej plany,  ustalała wszystkie szczegóły wycieczki.
Wyjazd, jak każdą wycieczkę, rozpoczęliśmy od zbiórki, dlatego tez 29 czerwca         o godz. 8.00 wszyscy uczestnicy zgromadzili się przy Urzędzie Gminy w Siemieniu. Po zajęciu miejsc w autokarze ruszyliśmy do Bałtowa. Na miejscu czekała na nas pani przewodnik, która w ciekawy sposób przedstawiła nam historię bałtowskiego Juraparku. Dowiedzieliśmy się, że jego budowa możliwa była dzięki pomysłowości, pracy i energii wielu ludzi. Otwarcie nastąpiło 7 sierpnia 2004 r. i od tego momentu park stał się wizytówką Regionu Świętokrzyskiego przyciągającą rzesze turystów z całej Polski.Zwiedzanie parku zajęło nam prawie dwie godziny, po tym czasie wszyscy chętnie udaliśmy się na obiad i krótki odpoczynek.
Kolejną atrakcją naszej wizyty w Bałtowie był spływ tratwami po rzece Kamiennej. Pod czujnym okiem flisaków mogliśmy podziwiać piękno wodnej natury,  a także dowiedzieć się wielu interesujących faktów dotyczących historii Bałtowa. Spływ trwał 40 minut  i wszyscy byli nim zachwyceni.

Ostatnim etapem naszej wizyty w tej miejscowości było zwiedzanie bałtowskiego zwierzyńca amerykańskim schoolbusem. Podczas tej wyprawy trwającej prawie godzinę patrzyliśmy na przecudne zwierzaki i słuchaliśmy barwnych opowieści o nich.


 Następnie udaliśmy się na tajemniczy spacer po Żydowskim Jarze, gdzie w otoczeniu wysokich ścian wąwozów lessowych mogliśmy zetknąć się z tropami różnych dinozaurów. W miejscu tym nie widać śladów człowieka, a przyroda pozostawiona samej sobie wykonuje tu ciągłą  i żmudną pracę w kształtowaniu terenu. W trakcie wędrówki podziwialiśmy także, na specjalnie przygotowanych tarasach widokowych, malownicze widoki rozpościerające się na panoramę Bałtowa.

Spacer po Żydowskim Jarze zakończył naszą wizytę w Bałtowie. Wszyscy zmęczeni, ale uśmiechnięci udaliśmy się do autokaru i ruszyliśmy do Huty Szklanej, gdzie w Ośrodku Turystyczno - Wypoczynkowym Jodłowy Dwór mieliśmy zakwaterowanie. Od razu dostrzegliśmy niesamowite walory ośrodka – jego lokalizacja na skraju słynnej Puszczy Jodłowej i u stóp owianej legendami Łysej Góry - Świętego Krzyża, sprawiła, że poczuliśmy się jak w oazie ciszy i spokoju. W tym miejscu zakończył się pierwszy dzień naszego wyjazdu studyjnego w Górach Świętokrzyskich.Drugi dzień naszej wizyty zapowiadał się równie interesująco jak poprzedni. Zaraz po śniadaniu spotkaliśmy się z koordynatorem projektu pn. „Euro przedszkole w łysogórskim siole” realizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w oddziale przedszkolnym w Hucie Podłysicy. Tam usłyszeliśmy, ze trzeba zaangażowania i pracy wielu osób, aby pozyskać środki i stworzyć takie przedszkole, ale dzięki poparciu gminnych władz wszystkiego można dokonać, a efekty takiej aktywności społecznej są naprawdę niesamowite.W tym samym budynku co przedszkole, znajdowała się szkoła podstawowa. Pani Dyrektor przedstawiła prezentacje projektów z PO KL, PIS, jednocześnie uświadamiając nam ile korzyści zarówno dla uczniów, jak i dla szkoły mają działania realizowane ze środków unijnych. O realizowanych projektach mówiła z taką pasją, że wszyscy uwierzyliśmy, że te działania również jej i pracownikom tej szkoły przynoszą wiele satysfakcji.

Po opuszczeniu murów szkoły udaliśmy się na spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Szkole Podstawowej w Hucie Starej. Tam panie opowiedziały trochę o historii powstania Koła oraz o korzyściach społecznych, które za sobą niesie jego istnienie. Mieliśmy również okazję spróbować potraw regionalnych, które zostały przygotowane specjalnie na nasz przyjazd. Tutaj usłyszeliśmy także o budowie Schroniska Młodzieżowego w Szkole Podstawowej w Hucie Starej w ramach projektu „Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego Krzyża”. Zafascynowani tak wielką aktywnością społeczną mieszkających tu ludzi, pożegnaliśmy panie z Koła Gospodyń  i ruszyliśmy dalej.

    Teraz czekał nas najbardziej tajemniczy etap wizyty w Gminie Bieliny, a mianowicie gry terenowe z cyklu „Kraina Legend Świętokrzyskich”. Wszyscy byliśmy niezwykle ciekawi, co też kryje się za tymi słowami, jednak pani Ilona - kierownik wycieczki, nie uchyliła nawet rąbka tajemnicy. Okazało się, że „Kraina Legend Świętokrzyskich" to  wspaniała, integracyjna zabawa z dreszczykiem emocji zarówno dla małych, jak i „dużych” uczestników. Udział w grze to niepowtarzalna szansa by lepiej poznać swoich towarzyszy wyprawy i zaznać odrobiny zdrowej rywalizacji na świeżym powietrzu. Dzięki wędrówce na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego poznaliśmy - wśród pięknej świętokrzyskiej przyrody - dawne legendy oraz podania pogańskie sprzed wieków. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że gry terenowe „Kraina Legend Świętokrzyskich" to ciekawa propozycja aktywnego i atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu połączona z dobrą zabawą i edukacją.


Więcej o grach terenowych dowiedzieliśmy się na prezentacji szkoleniowej – „Jak aktywizować społeczność lokalną”, zorganizowanej przez pracowników Urzędu Gminy Bieliny.  Podczas wykładu mogliśmy podpatrzeć jak funkcjonują mieszkańcy tejże gminy i co udałoby się wykorzystać w naszej gminie. Pani, która prowadziła szkolenie wyjaśniła, że Bieliny nie są gminą bogatą, a mimo to przodują w Polsce pod względem pozyskiwania środków zewnętrznych i tym samym polepszają byt mieszkańcom. Uzyskaliśmy też wiele praktycznych informacji od osób, które same prowadzą usługi społeczne. Z niedowierzaniem patrzyliśmy na prezentacje zrealizowanych projektów – było ich tak wiele, że mieliśmy trudność w zapamiętaniu wszystkich nazw. Zapamiętaliśmy jednak coś ważniejszego: że warto poświęcić trochę czasu i zaangażować się w działania zmierzające do rozwoju małych miejscowości, ponieważ dzięki temu sami się rozwijamy.    Ostatni dzień naszej wizyty również obfitował w liczne atrakcje. Przede wszystkim mieliśmy możliwość wejścia na plac budowy Osady Średniowiecznej i parkingu w Hucie Szklanej przy wjeździe do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Koordynator wizyty studyjnej zapoznał nas z koncepcją projektu pn. „Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego Krzyża”.  Dowiedzieliśmy się, że wioska będzie centrum dla nowostworzonego w Gminie Bieliny produktu turystycznego „Kraina Legend Świętokrzyskich”. Poza tym w osadzie znajdzie się ok. 5-6 drewnianych stanowisk z XII w. w interaktywny sposób ukazujących życie pierwszych osadników i ich pracę. Każde stanowisko poświęcone będzie innemu zawodowi i zajęciu, np. garncarstwu, tkactwu, rolnictwu, bartnictwu, itp., a zwiedzający będą mogli sami „wcielić się” w przedstawicieli starych zawodów. Dodatkowo zlokalizowane będą tu: stylowy amfiteatr na 150 miejsc i karczma odwołująca się do stylistyki XII w. Słuchając opowieści o budowie wioski wyraziliśmy chęć ponownego odwiedzenia gminy Bieliny.           
Po obejrzeniu jeszcze nieskończonej budowy wioski średniowiecznej, wjechaliśmy bryczkami na Łysą Górę. Tam zwiedziliśmy klasztor benedyktynów i punkt widokowy na Gołoborzu. Klimat tego miejsca był niesamowity, czuliśmy się jak pielgrzymi podążający szlakiem pierwszych zakonników, aby móc ucałować relikwie z drzewa Krzyża Świętego.

 Do Huty Szklanej wróciliśmy dorożkami i stąd udaliśmy się z wizytą do Makoszyńskich Przepióreczek – Koła Gospodyń Wiejskich z Makoszyna. Tu czekała na nas prezentacja efektów realizacji ofert w ramach Programu Integracji Społecznej, połączona ze słodką niespodzianką. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem oraz wymianą doświadczeń pań z Kół Gospodyń.    Wizyta w Makoszynie była ostatnim etapem naszego wyjazdu studyjnego. Stąd ruszyliśmy w drogę powrotną do Siemienia.   
Pobyt w gminie Bieliny był dla nas fascynującym przeżyciem.
Ludzie, z którymi mieliśmy okazję się spotkać uświadomili nam, że naprawdę warto działać. Dzięki funduszom pozyskanym w ramach PPWOW mieszkańcy małych miejscowości mogą zyskać bardzo dużo. I nie chodzi tu tylko o dobra materialne, bowiem ważniejsze od tych są – satysfakcja z realizowanych działań i świadomość, że nie siedzimy z założonymi rękami czekając aż ktoś za nas uzmysłowi mieszkańcom naszej miejscowości, że integracja społeczna ma tylko pozytywne strony.

                                                                                                Tekst:   Katarzyna Matyjaszczyk
                                                                                                      Fot.  Zenon Sokołowski


 

bieliny1.jpg

bieliny2.jpg

bieliny3.jpg

bieliny4.jpg

bieliny5.jpg

bieliny6.jpg

bieliny7.jpg

bieliny8.jpg

bieliny9.jpg

bieliny10.jpg

bieliny11.jpg

bieliny12.jpg

bieliny13.jpg

bieliny14.jpg

bieliny15.jpg

bieliny16.jpg

bieliny17.jpg

bieliny19.jpg

bieliny18.jpg

bieliny20.jpg

bieliny21.jpg

bieliny22.jpg

bieliny23.jpg

        
<<   Marzec   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
MAPA SERWISU
STATYSTYKA