Czyste powietrze jest ważne dla wszystkich, bo wpływa na nasze zdrowie i komfort życia.
Główną przyczyną smogu jest ogrzewanie domów węglem i drewnem w piecach niespełniających żadnych standardów emisyjnych, przez co wpływają na duże zanieczyszczenie powietrza. Dlatego powstał program Czyste Powietrze, który pomaga wymieniać stare piece (tzw. kopciuchy) na nowoczesne i ekologiczne źródła ciepła oraz ocieplać domy, aby były bardziej
energooszczędne. Od 31 marca 2025 r. w programie obowiązują nowe zasady.
PARTNERZY PROGRAMU
Program Czyste Powietrze pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest realizowany od września 2018 r. przez: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z szesnastoma funduszami wojewódzkimi (WFOŚiGW). Partnerami są również gminy, prowadzące w całej Polsce punkty konsultacyjno-informacyjne naszego programu. Nowością w programie są operatorzy – opiekunowie naszych beneficjentów.
NFOŚiGW odpowiada za przygotowanie, ewaluację oraz monitoring zasad i zmian w programie, jego dokumentację i inne wytyczne, które przekazuje do realizacji WFOŚiGW. Zadaniem NFOŚiGW jest również zapewnienie – we współpracy z odpowiednimi resortami – finansowania programu.
WFOŚiGW jako odrębne, niezależne od NFOŚiGW jednostki, zajmują się przyjmowaniem, rozpatrywaniem i rozliczaniem wniosków o dofinansowanie i płatność na terenie swoich województw.
GMINY zajmują się bezpłatnymi konsultacjami i pomocą w składaniu wniosków o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. Za ich pośrednictwem Twój wniosek może trafić do WFOŚiGW.
OPERATORZY to opiekunowie beneficjentów podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania. Ich zadaniem jest bezpłatne wsparcie beneficjenta od podjęcia decyzji o realizacji inwestycji aż do jej zakończenia i rozliczenia umowy o dofinansowanie. Operatorami są gminy i WFOŚiGW.
Sprawdź, czy dotacja jest dla Ciebie
Beneficjentem programu mogą być osoby fizyczne, które minimum 3 lata są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą (w przypadku nabycia tego budynku lub lokalu w drodze spadku – minimalny okres wskazany powyżej nie ma zastosowania).
Dotację możesz dostać na:
- wymianę kopciucha, czyli nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe,
- modernizację instalacji c.o./c.w.u.,
- ocieplenie budynku,
- wymianę okien i drzwi,
- zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- audyt energetyczny,
- świadectwo charakterystyki energetycznej.
Forma dofinansowania: dotacja, dotacja z prefinansowaniem, dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.
Więcej o programie: https://czystepowietrze.gov.pl
Dane liczbowe dotyczące wdrażania programu „Czyste Powietrze” na terenie Gminy Siemień według stanu na dzień 30 czerwca 2025 roku:
- liczba złożonych wniosków o dofinansowanie – 175,
- liczba zawartych umów o dofinansowanie – 148,
- liczba zrealizowanych przedsięwzięć – 76,
- kwota wypłaconych dotacji – 4 277 689,12 zł.
Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu Czyste Powietrze
czynny w Urzędzie Gminy w Siemieniu, ul. Stawowa 1b, 21-220 Siemień, pokój nr 14.